JESTEŚ TU
Home > Rodzaj narzędzi > Narzędzia dla instalatorów > Zdejmowanie izolacji z kabli – jak to zrobić sprawnie i szybko?

Zdejmowanie izolacji z kabli – jak to zrobić sprawnie i szybko?

Tegoroczna końcówka roku obfitowała w wiele nowości w ofercie firmy Wiha. Od ponad 80 lat tworzymy rozwiązania szyte na miarę, dla profesjonalistów wielu branż technicznych. Zgodnie z mottem naszej firmy: „Tools that work for you” – dostarczamy innowacyjne produkty, które mają bezpośredni wpływ na jakość i komfort pracy. Polecane przez specjalistów narzędzia gwarantują bezpieczeństwo użytkowników i chronią otoczenie pracy.

W dzisiejszym materiale, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na nowe narzędzia do usuwania izolacji. Są to niezbędne pozycje w zestawie narzędziowym każdego profesjonalnego elektryka.

Narzędzie wielofunkcyjne do zdejmowania izolacji (kod zamówienia 44242)

Pierwszy omawiany produkt to narzędzie przeznaczone do zdejmowania izolacji z kabli okrągłych. Gwarantuje precyzyjne i bezpieczne usuwanie płaszcza zewnętrznego i izolacji z poszczególnych żył. Prosta, rurkowa budowa umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach takich jak elektryczne puszki instalacyjne. Dzięki poręcznej i nieślizgającej się rękojeści, narzędzie bardzo dobrze leży w dłoni. Wyposażone jest w wysuwany nóż z dwoma rodzajami ostrzy: płaskim i hakowym. Ostrzem płaskim możemy np. wyciąć zaślepkę w puszce rozdzielającej lub otworzyć zaklejone pudełka kartonowe. Ostrze hakowe umożliwi bezpieczne rozcięcie plastikowych opasek zaciskowych. Wielostopniowa prowadnica precyzyjnie reguluje wysunięcie ostrza, a wbudowana blokada stabilizuje jego pozycję w trakcie pracy jak również zabezpiecza przed niekontrolowanym wysunięciem. Po skończonej pracy ostrze można zablokować i wsunąć do obudowy.

Przyrząd jest otwierany poprzez naciśnięcie czerwonego przycisku z tyłu obudowy. Po jego otwarciu widzimy trzy rodzaje ostrzy do trzech różnych operacji:
– rozcinania izolacji wzdłuż,
– nacinania izolacji po obwodzie,
– zdejmowania izolacji z poszczególnych żył.
Narzędzie pozwala na zdjęcie izolacji z 8 średnic przewodów, w zakresie od 0,5 do 6,0 mm².

Dlaczego warto mieć narzędzie wielofunkcyjne do ściągania izolacji z kabli okrągłych?

  • Ułatwia pracę, umożliwiając bezpieczne prowadzenie kabli i łatwe ściąganie izolacji w trudno dostępnych miejscach, takich jak gniazda instalacyjne.
  • Zwiększa wydajność. Narzędzie uniwersalne 4w1 zawiera: okrągły zdzierak, wzdłużny zdzierak, nóż hakowy i stację do zdejmowania izolacji.

Podsumowując, jest to funkcjonalne i proste w obsłudze narzędzie do szybkiej, wszechstronnej oraz bezpiecznej obróbki okrągłych przewodów. Dodatkowo lekkie i praktyczne w transporcie, oszczędza przestrzeń w skrzynce z narzędziami.

Narzędzie do zdejmowania izolacji i montażu (kod zamówienia 44241)

Drugim narzędziem, z którym chcielibyśmy Państwa zapoznać, jest przyrząd do obróbki oraz podłączania przewodów koncentrycznych ze złączem typu F. Ten doskonale znany typ przewodu, można znaleźć w niemal każdym domu. Wykorzystywany jest w instalacjach, telewizji i modemów kablowych oraz telewizji satelitarnej.

Narzędzie to charakteryzuje się prostym kształtem, który pozwala na pracę wzdłuż kabla. Dzięki niewielkiej konstrukcji, możemy dokonywać prac instalacyjnych w trudno dostępnych miejscach. Narzędzie ułatwia trzy niezbędne operacje związane z obróbką przewodu:
– zdejmowanie izolacji,
– montaż wtyku,
– podłączanie wtyku do rozdzielnika.

Otwierając przyrząd widzimy dwa rzędy ostrzy, które po zamknięciu obudowy pozwalają na jednoczesne usunięcie izolacji w dwóch miejscach i przygotowanie przewodu do zamontowania wtyku. Elementy wtyku układamy w specjalnym zagłębieniu, a po złożeniu możemy szybko zamocować wtyk na przewodzie. Teraz nie pozostało już nic innego jak nakręcić wtyk na rozgałęziacz. Po wstępnym montażu, możemy wykorzystać obudowę do końcowego dokręcenia połączenia. Tym sposobem cała praca jest wykonana jednym narzędziem.

Narzędzie do zdejmowania izolacji i montażu kabla koncentrycznego ze złączem typu F, jest idealnym rozwiązaniem dla monterów i serwisantów instalacji kablowych. Spójrzmy na zalety:

  • Ułatwienie pracy -Dzięki wąskiej konstrukcji, zapewnia lepszy dostęp w ciasnych sytuacjach roboczych, takich jak w puszki podtynkowe.
  • Oszczędność czasu – Umożliwia zdejmowanie płaszcza i izolacji z kabli koncentrycznych w jednym procesie roboczym przy określonych wymiarach i ograniczeniu długości.
  • Oszczędność miejsca – Jest to kompaktowe narzędzie ze wszystkimi funkcjami do obróbki i montażu kabli koncentrycznych ze złączem typu F.

Warto zapamiętać to narzędzie i poszukać w swojej okolicy, dostawców telewizji kablowych i firm instalacyjnych urządzenia RTV.

Narzędzie do usuwania płaszcza z ostrzem samoobrotowym (kod zamówienia 44240)

Czas na ostatnie narzędzie, które dziś wyróżnimy. Przeznaczone jest do obróbki przewodów okrągłych w zakresie od 4 mm do 28 mm. Wyposażone jest w regulowany nóż obrotowy oraz sprężynę dociskową. Dzięki śrubie regulacyjnej możemy precyzyjnie dostosować wysunięcie ostrza tak, aby w trakcie pracy rozciąć powłokę izolacyjną, ale nie uszkodzić przewodów znajdujących się pod nią.

Narzędzie umożliwia nacięcie płaszcza zewnętrznego, po obwodzie przewodu, jak również wzdłuż niego. Zakres prac możliwych do wykonania tym narzędziem jest stosunkowo szeroki. Przykładowo możemy:
– zdjąć izolację zarówno z końca jak i z dowolnej długości przewodu,
– zdjąć powłokę w środku kabla,
– odsłonić tylko fragment kabla.

Na wyposażeniu jest również nóż zapasowy schowany w rękojeści. Prosta i szybka wymiana ostrza, gwarantuje ciągłość pracy.

Przekonaj się, co zapewnia narzędzie do ściągania izolacji z ostrzem samoobrotowym:

  • Zwiększa wydajność – Ułatwienie usuwanie płaszcza z kabli o wszystkich powszechnych przekrojach dzięki płynnej regulacji.
  • Ułatwia pracę – Automatyczne ustawianie cięcia obwodowego i wzdłużnego (nóż obrotowy).
  • Oszczędza czas – Szybka wymiana zużytego noża, dzięki łatwej dostępności trzonów zapasowych w rękojeści.

Szeroka oferta marki Wiha odpowiada na potrzeby profesjonalistów z wielu branży. W tym materiale przyjrzeliśmy się bliżej, narzędziom do usuwania izolacji. Odpowiadając na potrzeby elektryków, zaprezentowaliśmy narzędzia, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę pracy. Nasze rozwiązania umożliwiają precyzyjne działanie nawet w trudnych warunkach.

mat. WIHA

Top