JESTEŚ TU
Home > Informacje z rynku > Spółka sia Abrasives umacnia swoją obecność w Goleniowie i tworzy dział badawczo-rozwojowy

Spółka sia Abrasives umacnia swoją obecność w Goleniowie i tworzy dział badawczo-rozwojowy

sia Abrasives Polska
Należąca do Grupy Bosch spółka sia Abrasives Polska intensywnie rozwija działalność w podszczecińskim Goleniowie. Po przejęciu firmy BTS produkującej materiały ścierne, sia rozpoczęła rozbudowę goleniowskiego zakładu. Inwestycja obejmowała budowę nowoczesnej hali o powierzchni ponad 27 tys. m2, z częścią produkcyjną, logistyczną oraz przestrzenią biurowo-socjalną.

sia Abrasives Polska produkuje materiały ścierne do wielu branż (m.in. motoryzacyjnej, budowlanej czy meblowej) i klientów na całym świecie. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zwiększyła swoje obroty aż dziesięciokrotnie. „Gdy w 2016 roku sia Abrasives kupiła zakład w Goleniowie, zatrudniał on 90 osób. Dzisiaj mamy już ponad 450 pracowników i planujemy dalszy rozwój. W krótkim czasie udało nam się stworzyć profesjonalny, zaangażowany zespół, którego praca jest doceniana w Grupie Bosch” – mówi Dawid Nowakowski, dyrektor fabryki w Goleniowie i Członek Zarządu sia Abrasives Polska.

fot. Bosch

Ambitne projekty, centrum badawczo-rozwojowe i szkolenia

Po etapie rozbudowy zakładu, transferze i uruchomieniu linii technologicznych przyszedł czas na stabilizację i doskonalenie procesów. „Równolegle do tych działań podejmujemy się realizacji kolejnych, ważnych projektów, które bez wątpienia wpłyną na rozwój i znaczenie naszego oddziału w globalnych strukturach firmy” – mówi Dawid Nowakowski. Obecnie firma rozszerza m.in. kompetencje inżynieryjne i tworzy dział badawczo-rozwojowy, którego aktywność skupiona będzie na projektowaniu i wdrażaniu do produkcji nowych gotowych wyrobów. „W goleniowskim zakładzie organizujemy też kolejny obszar produkcji nastawiony na wytwarzanie krótkich serii wyrobów na specjalne zamówienia naszych klientów” – dodaje Dawid Nowakowski.

Dawid Nowakowski, dyrektor fabryki w Goleniowie i Członek Zarządu sia Abrasives Polska. fot. Bosch

Aby umożliwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji, firma stworzyła
w fabryce własne Centrum Treningowe, w którym szkolone są osoby
rozpoczynające pracę oraz wszyscy, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności. Rozwój kompetencji jest też możliwy dzięki współpracy międzynarodowej – zespół z Goleniowa na co dzień pracuje blisko z kolegami ze Szwajcarii i Niemiec oraz klientami z całego świata. „Jesteśmy częścią firmy o globalnym zasięgu i długiej tradycji, dlatego nasze działania opieramy na międzynarodowych standardach i wiedzy o zarządzaniu popartej wieloletnim doświadczeniem. Bosch oferuje szeroki wachlarz narzędzi, które pozwalają dobrze planować i koordynować codzienną pracę. Pracownicy to doceniają” – dodaje Dawid Nowakowski.

fot. Bosch

Nowe zadania centralne

sia Abrasives Polska ma też od niedawna znaczny wpływ na konfigurację strategii łańcucha dostaw. Firma przejęła odpowiedzialność operacyjną za zarządzanie stanami magazynowymi wyrobów gotowych w centrum dystrybucyjnym firmy w Niemczech. „Jesteśmy dumni z tego, że czwarta spółka Grupy Bosch w Polsce rozwija się w tak dynamiczny sposób. Jesteśmy ważnym krajem na mapie koncernu, który od lat rozwija swoją działalność w Polsce” – podkreśla Rafał Rudziński, Prezes firmy Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce.

fot. Bosch

Jednocześnie sia Abrasives przygotowuje się do rozszerzenia swojej lokalnej działalności tak, aby jak najwięcej produktów mogło być wysyłanych z Goleniowa bezpośrednio do klientów znajdujących się np. w Szwajcarii. „Plany są ambitne, dlatego nie zapominamy o wspieraniu naszych pracowników w rozwoju ich kompetencji. Bez wiedzy, pomysłów i determinacji każdego z nich, nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego typu przedsięwzięć” – mówi Dawid Nowakowski.

fot. Bosch

Globalna działalność, lokalne zaangażowanie

sia Abrasives aktywnie uczestniczy też w działaniach ważnych dla lokalnej
społeczności. Angażuje się w akcje wspierające rynek pracy, jak spotkanie „Moda na bezpieczeństwo” zorganizowane przez Zakład Aktywizacji Zawodowej w Goleniowie, czy uczelniane targi pracy. Promuje także średnie szkolnictwo techniczne, np. poprzez spotkania z młodzieżą uczącą się w szkołach branżowych. sia wsparła również tegoroczny lekkoatletyczny Bestseller Goleniów Athletics Park. „Chętnie wspieramy akcje służące promocji miasta i zdrowego stylu życia, dlatego na zawodach lekkoatletycznych w Goleniowie mieliśmy w tym roku swoją reprezentację i byliśmy jednym ze sponsorów całego wydarzenia” – dodaje Dawid Nowakowski.

fot. Bosch

Historia sia Abrasives Polska

  • 1997: rozpoczęcie produkcji materiałów ściernych przez firmę BTS w Szczecinie
  • 2008: przeniesienie zakładu do Goleniowskiego Parku Przemysłowego.
  • 2016: nabycie 100% udziałów firmy BTS przez szwajcarską spółkę sia Abrasives należącą do Grupy Bosch. Zmiana nazwy firmy na sia Abrasives Polska i rozpoczęcie rozbudowy zakładu w Goleniowie.
  • 2017: zakończenie rozbudowy zakładu i montaż linii produkcyjnych
fot. Bosch

mat. Bosch

Top