JESTEŚ TU
Home > Aktualności > 13 grudnia – Ogólnopolski Dzień Spawacza.

13 grudnia – Ogólnopolski Dzień Spawacza.

dzien-spawacza
Według kalendarza świąt nietypowych, na 13 grudnia przypada Ogólnopolski Dzień Spawacza. To zawód, który wymaga niezwykłej precyzji, dokładności, a także fachowej wiedzy – na barkach spawaczy spoczywa bowiem ogromna odpowiedzialność za wytrzymałość różnorodnych narzędzi oraz konstrukcji, użytkowanych przez inne osoby. I choć zapotrzebowanie na specjalistów spawalnictwa jest w Polsce ogromne, to wciąż zbyt mało osób wybiera tę ścieżkę kariery. Dlaczego?

Łączenie metali było znane już w starożytności i średniowieczu. Do wyrobu narzędzi codziennego użytku oraz broni wykorzystywano te o niskiej temperaturze topnienia, które lutowano i spawano, kierując na nie płomień za pomocą dmuchawek lub miechów. Dziś zaawansowanych technologii spawalnictwa jest wiele, a najlepsi specjaliści mogą przebierać w ciekawych ofertach pracy.

Dobra szkoła = dobra praca?

„Musisz mieć zawód” – to słowa, które jeszcze kilka dekad temu każdy kilkunastolatek słyszał od swoich rodziców. Dlatego w tamtym czasie szkoły zawodowe przeżywały oblężenie, a zakłady produkcyjne nie miały problemu ze znalezieniem fachowców. W ostatnich latach sytuacja jednak mocno się zmieniła. Od niedawna trwa istny boom na licea ogólnokształcące, podczas gdy zawodówki, zwane teraz szkołami branżowymi, często świecą pustkami. Z taką tendencją od zeszłego roku próbuje walczyć rząd, który zachęca przedsiębiorców do podjęcia działań na rzecz szkolnictwa zawodowego, m.in. poprzez obejmowanie patronatów nad wybranymi klasami zawodowymi lub całymi szkołami oraz oferowanie praktyk przyuczających do zawodu. – Niestety wciąż zbyt mało młodych ludzi wybiera w Polsce szkoły zawodowe. Na rynek trafia niewystarczająca liczba osób gotowych od zaraz rozpocząć pracę na stanowisku mechanika, elektryka czy spawacza właśnie, przez co pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. A atrakcyjnych ofert zatrudnienia w zawodzie spawacza jest naprawdę wiele – mówi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, właściciela dwóch zakładów produkcyjnych w Świdnicy, w których produkcja urządzeń do pracy na wysokości oparta jest na nowoczesnych technologiach spawalniczych.

Spawaj i… pracuj gdzie chcesz

Kiedyś czynność spawania kojarzyła się głównie z niewielkim warsztatem mechanicznym, ślusarskim czy samochodowym, gdzie pracownik w charakterystycznej masce na twarzy, otoczony iskrami łączył poszczególne metalowe elementy. Jednak technologia spawalnictwa mocno się rozwinęła i zyskała ogromną popularność, dlatego spawaczy można dziś spotkać niemal we wszystkich sektorach przemysłu – od stoczniowego i jachtowego, przez automotive, po maszynowy i zbrojny, gdzie pełnią niezwykle ważne i odpowiedzialne role. – Na tej technologii oparta jest także produkcja we wszystkich zakładach należących do koncernu KRAUSE. Na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych wytwarzamy z aluminium drabiny, pomosty, rusztowania, a także rozbudowane konstrukcje specjalne. W Świdnicy zatrudniamy kilkunastu specjalistów nowoczesnych technologii spawalniczych, którzy nadzorują tę część procesu produkcyjnego oraz wykonują prace ręczne, których nie można powierzyć robotom – mówi ekspert KRAUSE. Firma KRAUSE może się także pochwalić najnowocześniejszym systemem zabezpieczeń przed szkodliwymi warunkami pracy. – Praca na stanowisku spawacza zagrożona jest wieloma niesprzyjającymi czynnikami. Wynikają one głównie z zanieczyszczeń pyłowych oraz gazowych, promieniowania łuku spawalniczego czy hałasu. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników, zaimplementowaliśmy w obu świdnickich zakładach najnowocześniejsze rozwiązania minimalizujące wszelkie ryzyko dla ich zdrowia – dodaje.

Jak zostać spawaczem?

Zostanie spawaczem teoretycznie nie jest takie trudne. Z uwagi jednak na ogromną odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa, musi ukończyć kurs, organizowany przez instytucje posiadające atest Instytutu Spawalnictwa i Urzędu Dozoru Technicznego i zdać odpowiedni egzamin, który potwierdza świadectwo oraz książeczka spawacza. Te muszą być odnawiane co 2 lata. – Należy jednak zdawać sobie sprawę, że technologii spawalnictwa jest wiele i często same certyfikaty nie pozwolą z sukcesem odnaleźć się w praktycznym środowisku, czego jesteśmy najlepszym przykładem. Prawie wszystkie oferowane przez nas produkty wytwarzamy z aluminium – a to wymagający materiał. Dlatego spawacz, który nigdy z nim nie pracował, na pewno wymagać będzie dodatkowego specjalistycznego szkolenia. Na taki praktyczny kurs skierowaliśmy większość osób zatrudnionych u nas na stanowisku spawacza. W ten sposób dostarczyliśmy im niezbędną wiedzę oraz pomogliśmy rozwinąć dotychczas zdobyte przez nich umiejętności – mówi Marek Banach.

Kto odnajdzie się w tym zawodzie?

Choć mówi się, że spawaczem może zostać każdy, to są predyspozycje, które ułatwiają odnalezienie się w tym zawodzie. Przede wszystkim trzeba być osobą zdrową – środowisko pracy jest bowiem niezwykle wymagające, ale i bardzo odpowiedzialną, zdyscyplinowaną oraz dobrze zorganizowaną. Ilość zagrożeń wynikająca ze specyfiki pracy nakazuje bezwzględnie przestrzegać określonych procedur oraz przepisów BHP, zatem nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa. W roli spawaczy sprawdzają się osoby o dobrej koordynacji ruchowej oraz te ze zdolnościami manualnymi.

mat. KRAUSE

Top