Wybierz dział
Narzędzia akumulatorowe Elektronarzędzia Narzedzia ręczne Narzedzia ogrodowe Narzędzia budowlane Narzędzia dla majsterkowiczów Narzędzia samochodowe Narzędzia pomiarowe Narzędzia pneumatyczne Narzędzia dla instalatorów BHP Akcesoria Agragaty prądotwórcze
Menu narzędzia-elektonarzędzia
Montaż drzwi według RuckZuck

RuckZuck
radzi


Montaż skrzydeł drzwiowych wewnętrznych
krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych sprowadza się dziś głównie do poprawnego osadzenia ościeżnicy w otworze w ścianie, montażu listew maskujących i zawieszenia skrzydła. Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić, dlatego eksperci firmy RuckZuck, jednej z największych europejskich sieci sprzedaży podłóg i drzwi wewnętrznych, opracowali 10 przydatnych wskazówek dla domowych fachowców.

Montaż drzwi według RuckZuck 1. W pierwszej kolejności
Przymierzając się do wymiany lub montażu nowych drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, o dokładnym zwymiarowaniu rozmieszczenia zawiasów i blachy zaczepowej w istniejącej ościeżnicy w celu poprawnego zawieszenia nowych drzwi i ich dalszego funkcjonowania. Zwykle zaleca się dziś jednak wymianę drzwi wraz z ościeżnicą.

Montaż drzwi według RuckZuck 2. Odpowiednia szerokość
Znając już szerokość i wysokość otworu, dobieramy odpowiednią szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Możemy wybierać spośród typowych rozmiarów (60, 70, 80, 90 cm) lub zamówić drzwi o wymiarach niestandardowych – najczęściej niestandardową szerokością i wysokością cechują się drzwi techniczne przeciwpożarowe (EI30, EI60).

3. Prawe czy lewe?
W zależności od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w którą stronę drzwi będą się otwierać, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”. Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Montaż drzwi według RuckZuck Analogicznie lewym skrzydłem nazywamy takie, w którym zawiasy mocowane są po stronie lewej, przy ich otwieraniu do siebie. Aby pomieszczenie było funkcjonalne, konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli, a także na rozmieszczenie włączników światła.

4. Ościeżnica stała czy regulowana
Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, w zależności od grubości muru możemy wybierać, ościeżnice stałe o szerokości 90 mm oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym 360 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na montaż drzwi prawych, czy lewych, ościeżnica musi już zawierać zawiasy zamontowane po właściwej stronie.

5. Model i dekor skrzydła drzwiowego
Ostatnim etapem przed zakupem drzwi jest wybór modelu i dekoru skrzydła drzwiowego, który będzie pasował Montaż drzwi według RuckZuck do naszego mieszkania czy domu, nada mu oczekiwanego przez nas charakteru i spełni nasze wymagania estetyczne. Należy pamiętać, że drzwi to element wykończenia wnętrz, który ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto dłużej zastanowić się nad zakupem odpowiedniego modelu.

6. Montaż czas zacząć
W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby podczas montażu postępować zgodnie z wytycznymi opisanymi w załączonej instrukcji. Montaż drzwi rozpoczynamy od montażu ościeżnicy. Potrzebne nam będą podstawowe narzędzia (młotek, wkrętak), klej montażowy do drewna/błyskawiczny, pianka montażowa, kliny, listwy rozporowe, kołki rozporowe lub dyble stalowe oraz poziomica. Elementy ościeżnicy sklejamy klejem montażowym w pozycji poziomej (na podłodze). Zmontowaną ościeżnicę należy pozostawić do wyschnięcia kleju na około jedną godzinę. Następnie osadzamy ościeżnicę w otworze drzwiowym przy pomocy klinów i zestawu listew rozporowych. W tak przygotowanej ościeżnicy można już zawiesić skrzydło drzwiowe, aby ostatecznie dokładnie je dopasować. Następnie montujemy ościeżnicę na stałe do muru przy pomocy kołków lub dybli, a szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Należy również pamiętać o uszczelnieniu silikonem styku ościeżnicy z podłogą. W przypadku montażu ościeżnicy stałej można także zastosować listwy ozdobne.

7. Ilość zawiasów
Klasyczne skrzydła drzwiowe, wypełnione tzw. „plastrem miodu” posiadają dwa zawiasy. Coraz częściej jednak, aby poprawić walory akustyczne pomieszczenia, wybieramy drzwi wzmocnione o konstrukcji wypełnionej płytą wiórowo-otworową. Montaż drzwi według RuckZuck Takie skrzydła, jak również te o niestandardowej szerokości np. 100 cm czy 110 cm wymagają już mocowania na trzech zawiasach. Na rynku występują również kolekcje standardowo wyposażone w trzy zawiasy. W takich przypadkach należy więc pamiętać o zakupie ościeżnicy z trzema zawiasami. Aby mieć pewność, że drzwi zostały właściwie osadzone, konieczne jest dokładne wyregulowanie zawiasów (odkręcając i dokręcając je do skrzydła czy ościeżnicy, przekręcając je w lewo lub w prawo).

8. Dodatki
Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, Montaż drzwi według RuckZuck gałki, tuleje lub podcięcie wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach.

9. Dobra rada przed montażem
Zanim przystąpimy do montażu drzwi, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją montażu ościeżnicy oraz warunkami gwarancji. Unikniemy wówczas sytuacji, w których możemy stracić gwarancję na dany produkt.

10. Drzwi najlepiej montować na końcu
Montaż wewnętrznych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic należy wykonać po zakończeniu wszelkich tzw. prac mokrych (tynk, wylewka, kafelkowanie itp.). Unikniemy wówczas zniszczenia oraz zabrudzenia skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. Optymalna temperatura powietrza w remontowanym pomieszczeniu powinna wynosić powyżej + 18°C, zaś wilgotność nie może przekroczyć 60%.

– Zamykając drzwi, kończymy więc remont. Domowym fachowcom życzymy udanego majsterkowania! – mówi Maciej Sporek, Szef Centrum Badawczo–Rozwojowego Classen-Pol SA/RuckZuck.mat. RuckZuck